Zdrowotne działanie pola magnetycznego

Magnetyzm ziemski jest istotnym czynnikiem wpływającym na nasze zdrowie. 

Już w czasach antycznych uważano, że pole magnetyczne ma działanie lecznicze. Początki magnetoterapii sięgają czasów egipskich (wcześniej niż akupunktura). Kleopatra używała magnesów, aby przedłużyć swoją młodość. W Chinach ze skał wydobywano substancję magnetyczną zwaną kamieniem zdrowotnym. W Grecji wytwarzano z rudy magnesy, które nazywano kamieniem życia. Następne wzmianki na ten temat pojawiły się w czasach średniowiecza i odrodzenia. Paracelsus bardzo często używał magnesów do leczenia niektórych schorzeń. Przypisywał tym magnesom dobroczynny wpływ na psychikę i twierdził, że łagodzą trudności z zasypianiem. Niemiecki lekarz Franz Mesmer żyjący w XIX w. wykorzystywał pole magnetyczne do różnych terapii leczniczych. Pole magnetyczne znalazło również zastosowanie w akupunkturze, co pozwoliło zmniejszyć ból u osób, które nie przywykły do nakłuwania igłami oraz zmniejszyć ilość zabiegów. Przykładem urządzenia do magnetycznej akupunktury jest:  Akupunkter TIENS.

Im bardziej otaczają nas wytwory nowoczesnej technologii, tym mocniej obniża się poziom naturalnego pola magnetycznego – oddziałującego na nasz organizm.
Działanie naturalnego pola magnetycznego Ziemi ograniczają:
– życie w budynkach z betonu i stali
– długie przebywanie (np. w związku z wykonywanym zawodem) w samochodzie, pociągu, samolocie, na statku, itd.
– smog magnetyczny (*)

Navigation sign or compass on political map.“Syndrom niedoboru pola magnetycznego” został po raz pierwszy opisany w 1976 r. przez lekarza szpitala Isuzu w Tokio dr. K. Nikagawa,  który zastosował magnetoterapię u 11648 pacjentów. Osoby poddane tej terapii cierpiały na różne schorzenia, takie jak: ogólne zmęczenie, stres, bezsenność, bóle głowy, bóle pleców i kręgosłupa, zaburzenia w trawieniu, kłopoty z krążeniem krwi, zmiany ciśnienia krwi. Ponad 90% osób poddanych tej terapii  stwierdziło poprawę w samopoczuciu i polepszenie stanu zdrowia jako pozytywne skutki terapii magnetycznej.

Długotrwałe loty kosmiczne wykazały, że brak naturalnego pola magnetycznego Ziemi powoduje bezsenność, wyczerpanie, depresję i osteoporozę.
W związku z tym Amerykanie i Rosjanie zlecili wyprodukowanie magnesu, który byłby lekki i mocny, a który można by zastosować w kombinezonach oraz na statkach kosmicznych.

Liczne badania naukowe wykazały, że pole magnetyczne:

– stymuluje syntezę kolagenu który jest głównym białkiem tkanki łącznej
Kolagen wchodzi w skład ścięgien dając wytrzymałość na rozciąganie, znajduje się w skórze gdzie odpowiada za jej elestyczność, a w formie krystalicznej wypełnia rogówkę oka.

– wpływa na wzrost ciśnienia parcjalnego tlenu
Ciśnienie parcjalne tlenu jest parametrem wpływającym na to, ile tlenu z wdychanego przez nas powietrza, zostanie przyswojone przez organizm w drodze wymiany powietrze-krew w pęcherzykach płucnych. Wzrost ciśnienia parcjalnego tlenu prowadzi do zwiększenia ilości tlenu we krwi. Mechanizm przyswajania tlenu, podlega samoregulacji, podobnie jak większość reakcji w organizmie. U osób zdrowych, u których mechanizmy autonomiczne organizmu działają poprawnie, pole magnetyczne nie spowoduje dużych zmian, natomiast w przypadku niedoborów u osób chorych, czynnik ten może być bardzo znaczący.

– pomaga uzupełniać niedobory wapnia w kościach
Osteoporoza to choroba prowadząca do postępującego ubytku masy kostnej, osłabienia struktury przestrzennej kości, a w efekcie zwiększonej podatności na złamania. Leczenie polem magnetycznym pomaga uzupełnić ubytki, wpływa na gospodarkę wapniową w organizmie. Istotnym elementem jest tutaj także suplementacja preparatami wapniowymi TIENS.

– wpływa na transport tlenu przez hemoglobinę
Hemoglobina, to zabarwione na kolor czerwony białko, zawarte w erytrocytach. Jego podstawową funkcją jest przenoszenie tlenu. Tlen jest przyłączany w płucach i oddawany w tkankach. Hemoglobina zawiera żelazo Fe2+, które umożliwia przyłączenie od jednej do czterech cząsteczek tlenu. Ponieważ żelazo jest ferromagnetykiem, zmienne pole magnetyczne powoduje zmianę sposobu poruszania się cząsteczki hemoglobiny. To prawdopodobnie wpływa na jej reaktywność i zdolność przenoszenia tlenu.

– stymuluje proces angiogenezy
Angiogeneza jest to proces nowotworzenia naczyń włosowatych. Dostępne są badania, według których w tkance poddawanej terapii polem magnetycznym, proces powstawania nowych naczyń włosowatych jest szybszy, aniżeli w przypadku procesów zachodzących w organizmie w sposób naturalny, niestymulowany. Nowe naczynia włosowate powstają wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z tkanką powstałą w wyniku urazu. Aby nowo wytworzona tkanka mogła żyć, musi być właściwie zaopatrywana w krew.

– wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych
Wazodylatacja to rozszerzenie naczyń krwionośnych w wyniku rozluźnienia mięśni gładkich. Mięśnie gładkie znajdują się w ściankach naczyń.
W wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych rośnie ilość przepompowanej krwi, w związku ze spadkiem oporów przepływu. Mechanizm ten powoduje, że spada ciśnienie tętnicze krwi. Kwestie przepływów naczyniowych są złożone, jednakże wpływ pola magnetycznego na naczynia krwionośne dowodzą badania prowadzone w ramach profilaktyki migren, gdzie według jednej z teorii migrena jest wynikiem zaburzenia gry naczyniowej.


Zmienne pola magnetyczne znalazły zastosowanie w terapii, w zakresie tzw. medycyny fizykalnej.

Istnieją dwa działy medyczne wykorzystujące to pole: magnetoterapia, oraz magnetostymulacja – rozróżniamy je na podstawie parametrów fizycznych wykorzystywanych pól.

– Magnetoterapia wykorzystuje pole magnetyczne o częstotliwości mniejszej od 100 Hz i indukcję magnetyczną rzędu 0,1 mT, do 20 mT, indukcje te są o 2-3 rzędy większe od indukcji magnetycznej pola ziemskiego, która wynosi od 30 do 70 mT. Kształty pól stosowanych w magnetoterapii są sinusoidalne, trójkątne oraz prostokątne.
– Magnetostymulacja wykorzystuje pole magnetyczne o częstotliwości od 2000 do 3000 Hz. Wartości indukcji magnetycznej wynoszą od 1 pT do 100 mT.

Magnetoterapia oraz magnetostymulacja wykazują działanie:

– rozszerzające naczynia oraz naczyniotwórcze
– przyspieszające proces utylizacji tlenu
– powodujące wzrost procesów oddychania tkankowego
– nasilające proces regeneracji tkanek miękkich
– przyspieszające proces tworzenia zrostu kostnego w stawach rzekomych
– przeciwzapalne
– przeciwobrzękowe
– przeciwbólowe

Stosowanie zmiennych pól magnetycznych może posłużyć do zmniejszenia używania dotychczasowych środków przeciwbólowych takich jak paracetamol, ibuprofen, czy aspiryna, których używają osoby przewlekle chore. Zastosowanie pól magnetycznych spowoduje oczyszczenie organizmu z toksyn oraz pewną regenerację tkanek zniszczonych ciągłym stosowaniem medykamentów. Pola te stosuje się również do regeneracji tkanek uszkodzonych wskutek urazów mechanicznych, termicznych itp. w ortopedii, oraz medycynie sportowej. Dzięki rozwojowi technologii, obecnie pola te można stosować niemalże punktowo (początkowo całe ciało pacjenta podlegało działaniu pola).

Według doniesień z Japonii, dzięki wprowadzeniu w tym kraju powszechnej magnetyzacji pro-zdrowotnej poprzez:
noszenie wkładek magnetycznych do butów, biżuterii magnetycznej, wykorzystanie magnetycznych mat, materacy, kołder, poduszek, kurtek, fartuchów i innych akcesoriów z magnesami, magnetyzowanie wody do picia, a także w skutek zastosowania osłon dla urządzeń generujących smog (*) – ustąpiło u Japończyków wiele dolegliwości – społeczeństwo stało się zdrowsze, co wpłynęło na ich długowieczność (83 lata to ostatnio stwierdzona średnia wieku w Japonii), a świat zrozumiał znaczenie takich działań.

————————————————-
antenna nel cielo 2(*) Smog elektromagnetyczny jest mieszaniną pól elektromagnetycznych (jest to nakładanie się na siebie tych pól) o różnych częstotliwościach i mocach. Środowisko, w którym żyjemy w ciągu ostatnich dziesięcioleci uległo szerokim zmianom. W związku, z tym wciąż wzrasta liczba generatorów smogu elektromagnetycznego. Każde pracujące urządzenie elektryczne wytwarza pole, nawet, gdy się je wyłączy. Według naukowców szkodliwość smogu elektromagnetycznego dorównuje sumie wszystkich pozostałych czynników powodujących degradację środowiska i nas samych, a zatem toksyn, chemizacji naszego życia, hałasu i stresu. Twierdzą też oni, iż w ostatnim półwieczu to właśnie smog elektromagnetyczny odpowiada za większość tzw. chorób cywilizacyjnych, za wzrost liczby chorób nowotworowych czy też spadek wydolności immunologicznej. Jest to tym większe zagrożenie, że nie czujemy przenikających nas ciągle fal elektromagnetycznych, widzimy tylko ich późne efekty. Komórki Centralnego Układu Nerwowego są bardzo wrażliwe na fale elektromagnetyczne, które np.: u dzieci mogą powodować wzrost agresywności oraz kłopoty z zapamiętywaniem. Dowiedz się więcej o szkodliwości smogu >>> TUTAJ

Smog elektromagnetyczny może wywoływać:
• zaburzenia snu,
• bóle głowy,
• brak możliwości skupienia,
• pogorszenie wzroku,
• zmiana ciśnienia krwi,
• zmęczenie nieadekwatne do wysiłku (objaw często występujący u dzieci i młodzieży),
• zmiany obrazu krwi (zachwianie stosunku białych i czerwonych ciałek krwi),
• zmiany poziomu hormonów,
• rozregulowanie cyklu menstruacyjnego,
• możliwość częstszych poronień.

UWAGA: Według badań przeprowadzonych m.in. w Polsce i Stanach Zjednoczonych pole magnetyczne o częstotliwości sieci energetycznej 50 Hz może wpływać na występowanie pewnych chorób, także nowotworów. Badania wykazały również, że ryzyko wystąpienia nowotworów krwi u dzieci mieszkających w sąsiedztwie linii wysokiego napięcia oraz transformatorów jest dwa razy większe niż u dzieci mieszkających z dala od tego typu urządzeń. Naukowcy zauważyli, że choroba ta może się ujawniać w dalszych pokoleniach.

W ramach współczesnych trendów do powszechnej magnetyzacji pro-zdrowotnej, firma TIENS opracowała BRANSOLETKI MAGNETYCZNE:

Więcej na temat biżuterii zdrowotnej opracowanej przez firmę TIENS dowiesz się na stronie produktu:
“Bransoletki magnetyczne TIENS”

W ramach współczesnych trendów do powszechnej magnetyzacji pro-zdrowotnej, firma TIENS opracowała również MATERAC TERAPEUTYCZNY:

Materac terapeutyczny TIENS opracowany z uwzględnieniem zasad tradycyjnej medycyny chińskiej oraz teorii meridianów, uwalnia energię magnetyczną, energię podczerwieni oraz jony ujemne, dzięki czemu zapewnia zdrowy sen, a tym samym lepsze zdrowie.

Materac terapeutyczny TIENS zawiera 108 punktów energetycznych w wersji jednoosobowej i 156 w dwuosobowej, włókna z ujemnymi jonami oraz naturalne bambusowe włókna węglowe dzięki czemu uwalnia energię magnetyczną, energię podczerwieni oraz jony ujemne (aby komórki ciała prawidłowo funkcjonowały i były odpowiednio dotlenione).

Dopasowane do kształtu ludzkiego ciała Materace terapeutyczne TIENS, są opracowane z myślą o zachowaniu równowagi biologicznego pola magnetycznego człowieka, łagodzeniu zmęczenia, poprawie snu, zwiększeniu odporności i uzupełnianiu innych funkcji.

Materac terapeutyczny - struktura

Więcej na temat materaca zdrowotnego opracowanego przez firmę TIENS dowiesz się na stronie produktu:
“Materac terapeutyczny TIENS”

Jedna odpowiedź do “Zdrowotne działanie pola magnetycznego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *