Estrogeny dla zdrowia i piękna kobiety

Jednym z najbardziej znanych hormonów jest estrogen. Kojarzony jest z kobietą, z fizycznymi atrybutami kobiecości, chociaż produkowany jest także w organizmie męskim, gdzie jego rola nie jest do końca znana. Estrogeny wpływają nie tylko na kobiecy cykl, ale także w dużej mierze na jej zdrowie i samopoczucie.

Estrogen to nazwa dla trzech bardzo zbliżonych chemicznie hormonów: estronu, estriolu i estradiolu. Produkowane w jajnikach, nadnerczach oraz przez adipocyty – czyli komórki tkanki tłuszczowej, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety, zwłaszcza w okresie dojrzewania.

  • estrogeny warunkują wykształcenie się II-go i III-rzędowych kobiecych cech płciowych: odpowiadają za wzrost macicy, jajowodów, pochwy, zewnętrznych narządów płciowych oraz sutków,
  • estrogeny wpływają na kształtowanie się sylwetki kobiecej, mają wpływ na psychikę i emocje kobiet oraz libido,
  • biorą udział w kościotworzeniu, gospodarce węglowodanowej, przepuszczalności błon komórkowych – przez co zwiększają elastyczność skóry i błon śluzowych,
  • prawidłowy poziom estrogenów wpływa pozytywnie na przemianę tłuszczową, chroni przed chorobami krążenia i zapewnia równowagę emocjonalną.

Stężenie estrogenów zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego. Najniższy jest podczas miesiączki, następnie aż do połowy cyklu stale wzrasta, dzięki czemu błona śluzowa macicy odbudowuje się. To przygotowuje warunki dla ciąży, podczas której wydzielanie estrogenów jest szczególnie wysokie – zwłaszcza estriolu, jednej z form estrogenu. Estrogen pobudza także wytwarzanie LH – hormonu luteinizującego, odpowiedzialnego za owulację i tworzenie się ciałka żółtego. Po menopauzie poziom estrogenów organizmie kobiety drastycznie spada, co przyczynia się do powstania wielu dolegliwości związanych z okresem przekwitania.
Na poziom estrogenów w organizmie ma wpływ szereg czynników – od diety, wysiłku fizycznego, stresu, poprzez wiek, aż do uwarunkowań dziedzicznych. Styl życia jaki prowadzimy, ma ogromne znaczenie dla pracy całego organizmu, nie tylko estrogenów. Nadmiar estrogenów może powodować poważne skutki zdrowotne: zaburzenia miesiączkowania, zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów, tycie, powiększenie piersi, nudności, wymioty, złe samopoczucie, migreny. Równie niepożądany i częściej spotykany u kobiet jest niedobór estrogenów, bądź brak równowagi między dwoma hormonami – progesteronem i estrogenami, czego skutkiem są często cykle bezowulacyjne. Jak twierdzą lekarze najlepszym dowodem na prawidłowe funkcjonowanie estrogenu są regularne cykle miesiączkowe.
Medycyna Chińska również poświęca estrogenom sporo uwagi.  Prezentujemy film z udziałem prelegentki z Chin  – przed Wami Pani Xiaoxia Liu z firmy TIANSHI – TIENS  – która gościła w Polsce:

Skóra jest jednym z narządów pozostających pod wpływem hormonów płciowych. Największy wpływ na zmiany zachodzące w skórze u kobiet mają estrogeny, które produkowane są w komórkach ziarnistych pęcherzyków jajnikowych. Działają głównie przez receptory dla steroidów płciowych, ale mogą również łączyć się z komórką docelową poprzez błonową drogę wiązania. Liczba receptorów jest różna w zależności od obszaru skóry. Największe nagromadzenie występuje na skórze twarzy, okolicy narządów płciowych i kończyn dolnych. Występują one na keratynocytach warstwy podstawnej naskórka, melanocytach, komórkach dendrytycznych oraz śródbłonku naczyń, fibroblastach i makrofagach. Oprócz receptorów estrogenowych w skórze występują również receptory androgenowe i progesteronowe. Estrogeny działają na wszystkie warstwy skóry. W naskórku wpływają stymulująco na procesy proliferacyjne i różnicowanie keratynocytów, ułatwiają powstawanie ziaren keratohialinowych, pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu oraz wpływają na zabarwienie skóry.
W okresie menopauzy, w wyniku utraty aktywności pęcherzykowej jajników, dochodzi do braku pobudzania receptorów estrogenowych w skórze, co doprowadza do wystąpienia niekorzystnych objawów związanych z menopauzą. W obrębie naskórka stwierdza się atrofię, dochodzi do wygładzenia granicy skórno-naskórkowej, a w skórze właściwej w wyniku obniżenia aktywności i syntezy fibroblastów, zmniejsza się ogólna ilość włókien kolagenowych i elastycznych. Klinicznie skóra jest cienka, mało elastyczna, pojawiają się pobruzdowania o przebiegu równoległym, zmarszczki o różnej głębokości oraz suchość skóry, a niekiedy objawy androgenizacji skóry. Starzenie menopauzalne nakłada się na starzenie chronologiczne i fotostarzenie. Stosując różne substancje czynne, hamujące proces menopauzalnego starzenia się skóry, można zmniejszyć objawy kliniczne, jak również opóźnić ten proces.

Spadek poziomu estrogenów wywiera również negatywny wpływ na życie intymne. Zmniejsza się libido, co może prowadzić do oziębłości płciowej. Jak temu zaradzić ? Wysłuchaj Panią Xiaoxia Liu z firmy TIANSHI – TIENS:

Tak więc nasza chińska prelegentka – Pani Xiaoxia Liu szczególnie polecała Paniom Suplementy
firmy TIANSHI – TIENS :
– KANGLI => zobacz ten Suplement w naszym sklepie
– BIOCYNK => zobacz ten Suplement w naszym sklepie
– SPIRULINA => zobacz ten Suplement w naszym sklepie
– KAPSUŁKI WITALNOŚCI => zobacz ten Suplement w naszym sklepie

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *