Czego potrzebuje Twoja skóra ?

Wygląd i kondycja dwóch metrów kwadratowych Twojego narządu zewnętrznego – skóry, zdradza wiek metrykalny, ale niekiedy skutecznie go maskuje. Nie może więc dziwić ogromne zainteresowanie i szeroki zakres badań nad metodami skutecznego zapobiegania oznakom starzenia, oraz coraz to nowe metody pielęgnacji tego bardzo ważnego narządu.

Niekwestionowane jest znaczenie skóry jako łącznika, a jednocześnie bariery między środowiskiem zewnętrznym a organizmem człowieka. Zdrowa skóra zabezpiecza przed utratą ważnych i niezbędnych substancji, oraz zapobiega przedostawaniu się do wnętrza związków szkodliwych jak: toksyny, alergeny, bakterie, grzyby czy nadmierne ilości promieniowania UV.  Skóra ma wpływ na utrzymanie homeostazy narządów wewnętrznych, bierze udział w procesach metabolicznych, wydzielniczych, immunologicznych, termoregulacyjnych, oddychaniu i gospodarce wodno-elektrolitowej. Spełnia wszystkie wymienione funkcje, jeżeli nic nie zaburza jej budowy, jest prawidłowo odżywiona i uwodniona.

Kłopotliwy problem suchej skóry – dotyczący około 20% populacji kaukaskiej – tylko w części przypadków związany jest z schorzeniami dermatologicznymi (m.in. łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry, rybią łuską, kontaktowym zapaleniem skóry).
Problem suchej skóry pojawia się również:

 • w przebiegu chorób endokrynologicznych (m. in. niedoczynności tarczycy), cukrzycy, chorobach wątroby, nerek, zaburzeniach neurologicznych
 • jako efekt uboczny działania niektórych leków (m.in. retinoidów, doustnych środków antykoncepcyjnych)
 • w niedoborach niezbędnych składników żywieniowych (witamin, minerałów, białek, NNKT)
 • z  powodu oddziaływania nadmiernych ilości substancji szkodliwych (alkohol, nikotyna, kofeina)
 • jest też stanem nierozerwalnie związanym z fizjologicznymi procesami starzenia się skóry.

sucha skóra_1Temat suchej skóry, to nie tylko kwestia nieestetycznego wyglądu, ale cały szereg problemów wpływających na pogorszenie komfortu i jakości życia. Przewlekle utrzymująca się suchość i utrata elastyczności skóry powodują:  świąd, uczucie ściągania i pieczenia.

Taka skóra staje się:

 • szorstka, łuszcząca, cienka, matowa, pęka, pojawiają się zmarszczki, wzrasta jej przepuszczalność, łatwo ulega podrażnieniom
 • jest bardziej podatna na działanie czynników fizycznych (temperatura, wiatr, klimatyzacja, promieniowanie UV, mikro-urazy)
 • jest bardziej podatna na działanie czynników chemicznych (woda, detergenty, oleje, smary, paliwa)
 • wzrasta jej podatność na działanie czynników biologicznych (drobnoustroje)
 • jest wręcz nadwrażliwa.

Rola skóry – jako prawidłowo działającej fizjologicznej bariery, jest zależna między innymi od:
1. prawidłowo przebiegających procesów różnicowania się naskórka, podczas którego keratynocyty ulegają przemianie z żywych komórek warstwy podstawnej do martwych, złuszczających się w warstwie rogowej
2. utrzymania odpowiedniego stopnia nawilżenia
3. stanu płaszcza hydrolipidowego na jej powierzchni.

przekrój skóry

Skóra zbudowana jest z trzech warstw: tkanki podskórnej, skóry właściwej i naskórka:

 • Tkankę podskórną budują włókna tkanki łącznej i komórki tłuszczowe, między którymi znajdują się liczne naczynia krwionośne, elementy wydzielnicze gruczołów potowych oraz włókna nerwowe. Warstwa ta odpowiada za wytrzymałość mechaniczną skóry, chroni głębiej położone narządy, uczestniczy w procesach termoregulacji.
 • Skóra właściwa składa się z włókien kolagenu i elastyny. Znajdują się w niej makrofagi, komórki tuczne, limfocyty (odpowiedzialne za usuwanie z organizmu szkodliwych substancji), zakończenia nerwowe, naczynia krwionośne, mieszki włosowe, gruczoły potowe i łojowe.
 • Najbardziej powierzchowna struktura – naskórek zbudowany jest z komórek zwanych keratynocytami, ułożonych w cztery zróżnicowane pod względem budowy i funkcji warstwy (od najgłębszej warstwy podstawnej, kolczystej, ziarnistej do rogowej). Pomiędzy komórkami warstwy podstawnej rozmieszczone są melanocyty wytwarzające barwnik melaninę. W trakcie przemian i migracji komórek od warstwy podstawnej do rogowej dochodzi w keratynocytach do wielu skomplikowanych procesów biochemicznych, czego efektem końcowym jest przekształcenie keratynocytów w korneocyty i całkowite zrogowacenie komórek. 

dbam o suchą skóręW warunkach fizjologicznych około 20% wody obecnej w ustroju związane jest w skórze, w tym ok. 50% w skórze właściwej. Nawilżenie skóry zależy nie tylko od ilości wody dostarczanej z wewnątrz i zewnątrz organizmu, ale także od zdolności jej zatrzymywania.

W ramach skóry funkcjonuje złożony mechanizm nazywany barierą naskórkową:

1.   Rola bariery naskórkowej polegająca na zatrzymywaniu wody w organizmie, jest możliwa poprzez zmniejszenie ucieczki wody, oraz zwiększenie wiązania jej przez korneocyty.

2.   Nieprzepuszczanie substancji drażniących, alergicznych, czy też toksycznych do wnętrza organizmu – wynika z utrzymywania prawidłowej szczelności naskórka.

3. We wspomaganiu bariery naskórkowej uczestniczy specjalne spoiwo międzykomórkowe zwane cementem międzykomórkowym, zbudowane z naprzemiennych warstw lipidów i wody nasyconej różnymi związkami chemicznymi. Lipidy wchodzące w skład cementu to głównie ceramidy (40%) , sterole (25%), wolne kwasy tłuszczowe (18%) oraz węglowodory (11%). Cement międzykomórkowy posiada zwartą budowę, jest nieprzepuszczalny dla większości związków chemicznych, zapobiega migracji wody ze skóry właściwej do powierzchni naskórka.

4. Kolejnym elementem wspierającym skuteczność bariery naskórkowej jest Naturalny Czynnik Nawilżający NMF (Natural moisturizing factor) – silnie higroskopijna mieszanina aminokwasów i rozmaitych soli znajdująca się wewnątrz korneocytów, powstająca z białka zwanego filagryną.

5.  Płaszcz wodno-lipidowy pokrywający skórę i  jego główny składnik  sebum to kolejne wsparcie dla bariery naskórkowej przed ucieczką wody oraz zabezpieczenie przed  substancjami drażniącymi i mikrourazami. Sebum będące wydzieliną gruczołów łojowych, podlega regulacji hormonalnej, zależne jest od płci i wieku oraz od lokalizacji na ciele.  Zawiera w swoim składzie przede wszystkim wolne kwasy tłuszczowe (palmitynowy, stearynowy i oleinowy), woski, cholesterol i jego estry, oraz skwalen o działaniu bakterio- i grzybobójczym. Uzupełnieniem dla sebum jest pot wraz ze składnikami mineralnymi wykazującymi zdolności higroskopijne, oraz lipidy wierzchniej warstwy naskórka.  Fizjologiczna produkcja płaszcza wodno-lipidowego zmniejsza się z wiekiem. Dlatego jednym z pierwszych objawów starzenia się skóry jest uczucie jej suchości.

6.  We wspomaganiu bariery naskórkowej skóry, uczestniczy również kwaśny odczyn górnych warstw naskórka o pH 5,5. W kwaśnym środowisku dochodzi do zahamowania namnażania się drobnoustrojów, dla których płaszcz wodno-lipidowy mógłby się stać doskonałą pożywką do rozwoju.

7. Związkami niezwykle istotnymi dla prawidłowej budowy a zarazem funkcji bariery naskórkowej są Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT): omega-3 oraz omega-6. Nie mogą być syntetyzowane w organizmie człowieka, a są niezbędne do prawidłowego przebiegu wielu życiowych procesów. Istotne jest aby zachowane były odpowiednie proporcje między kwasami rodziny omega-3  i omega-6 oraz ich pochodnymi.

Najważniejsze  i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe to: kwas linolowy (LA) oraz alfa-linolenowy (ALA). Kwas linolowy jest najważniejszym związkiem wśród rodziny omega-6 i stanowi źródło dla innych kwasów z tej grupy. LA występuje w olejach roślinnych np.: słonecznikowym, sojowym, krokoszowym, z pestek winogron, z kiełków pszenicy, kukurydzianym, sezamowym, arachidowym,  a szczególnie w:

Oleju z pestek opuncji figowej oraz oleju arganowym  które są nieocenionymi składnikami kosmetyków, jak również zaleca się ich bezpośrednie aplikowanie na skórę !
Zwane są ELIKSIREM MŁODOŚCI.

Np. Olej z pestek opuncji poza kwasem linolowym jest również bogaty w fitosterolektóre wzmacniają barierę naskórkową – czyli hamują utratę wody ze skóry, działają przeciwzapalnie, łagodząco, przeciwalergicznie, immunostymulująco, pobudzają regenerację i gojenie naskórka. Wpływają również na poprawę elastyczności i spójności skóry, wykazując działanie przeciwzmarszczkowe oraz normalizują pracę gruczołów łojowych. Zawiera też więcej tokoferolu (wit. E) w porównaniu olejem arganowym
Np. Olej arganowy w 80% składa się z jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (ok.45% kwasu oleinowego
i ok.35% kwasu linolowego). Dominują w nim jednonienasycone kwasy tłuszczowe Omega6 i Omega9. Olej zawiera też tokoferol  (witamina E ok. 8%) –  ważny antyoksydant – broniący organizm przed procesami starzenia. W skład wchodzą również polifenole (działające również przeciw wolnym rodnikom) i sterole – w tym spinasterol i schotenol (o działaniu naprawczym i regenerującym).

Kwas alfa-linolenowy będący materiałem wyjściowym dla kwasów rodziny omega-3, odnajdziemy w niewielkich ilościach w nasionach lnu, soi, rzepaku, orzechach włoskich i kiełkach pszenicy oraz w glonach i fitoplanktonie morskim.

NNKT są materiałem budulcowym do syntezy poszczególnych składowych cementu międzykomórkowego. Niedobór kwasu LA powoduje zaburzenie całego procesu keratynizacji keratynocytów. Korzystnym działaniem kwasu LA na poziomie skóry jest absorpcja promieniowania UV co powoduje, że dodatkowo pełni on funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego. Kwas linolowy bierze również udział w syntezie sebum. Niedobór w okresie dojrzewania powoduje że, sebum staje się mniej płynne co prowadzi do zaczopowania ujść gruczołów łojowych i w konsekwencji do powstania zaskórników. Towarzyszy temu również zmiana pH skóry, która może przyczyniać się do rozwoju bakterii oraz grzybów obecnych na skórze i powodować stany zapalne zwane powszechnie trądzikiem.

Z kosmetycznego punktu widzenia NNKT:

 • zmniejszają trans-epidermalną (przez-naskórkową) utratę wody poprawiając nawilżenie i elastyczność skóry
 • regulują wzrost i złuszczanie naskórka
 • łagodzą procesy zapalne zachodzące w skórze

Niedobór NNKT powoduje zaburzenie funkcjonowania bariery naskórkowej, a tym samym może  zakłócać inne istotne funkcje skóry. Nieprawidłowa dieta bądź zaburzenia enzymatyczne na szlakach metabolicznych kwasów tłuszczowych sprawiają że, niedobory NNKT są zjawiskiem dość powszechnym. Konieczna staje się suplementacja doustna NNKT, oraz miejscowe stosowanie preparatów zawierających NNKT, szczególnie u osób deklarujących suchość skóry.

olej arganowy stosowany na skórę

Dodatkowym wsparciem dla naturalnej bariery naskórkowej mogą być kosmetyki.
Zasady pielęgnacji suchej skóry obejmują prawidłowe jej oczyszczanie, jak również regularne (wielokrotne) stosowanie preparatów nawilżających, które zapobiegają nadmiernemu wysuszeniu skóry i uszkodzeniu jej fizjologicznej bariery ochronnej. Istotny jest dobór preparatów myjących najlepiej emulsji zawierających alkohole tłuszczowe oraz syndetów czyli delikatnych syntetycznych detergentów z dodatkiem emolientów ( związków przywracających równowagę kwasowo-wodno-lipidową skóry, ułatwiających przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, przyspieszajacych regenerację naskórka) mających wartości pH zbliżone do naturalnego odczynu skóry (ok. 5,5).

Pielęgnacja suchej skóry to proces długotrwały:

 • W terapii miejscowej znajdują zastosowanie dermokosmetyki natłuszczająco-nawilżające. Są to substancje o działaniu okluzyjnym stanowiące barierę dla odparowywania wody, tworzące na powierzchni skóry cienką warstwę tzw. film (m. in. wazelina, parafina, lanolina)
 • Kolejna grupa to związki o silnych właściwościach higroskopijnych (wiążące i zatrzymujące wodę z otoczenia) umożliwiające powstanie naturalnego zapasu wody w skórze np. kwas hialuronowy, mocznik, glicerol
 • Grupa trzecia to produkty syntetyczne, oraz pochodzenia roślinnego suplementujące lipidy występujące fizjologicznie w skórze. Zastosowanie znajdują ceramidy, cholesterol, woski, biooleje o wysokiej zawartości NNKT – tzw. emolienty (np. olej z nasion wiesiołka, ogórecznika lekarskiego, oleje z kiełków pszenicy, migdałów, kukui, awokado, orzechów makadamii, jojoby). Istotna jest również regulacja nadmiernego przylegania korneocytów, prowadząca do niedostatecznego złuszczania warstwy rogowej. Korzystne działanie w tym zakresie wykazuje kwas laktobionowy.

maseczka na twarzWiększość preparatów do pielęgnacji skóry zawiera kilka składników wykazujących różny mechanizm działania, co w rezultacie daje lepszy efekt terapeutyczny. Duża różnorodność preparatów do leczenia i pielęgnacji suchej skóry potwierdza, jak duża jest skala problemu i jak istotny jest indywidualny dobór właściwego produktu. Nie bez znaczenia pozostaje jednocześnie ciągła edukacja w zakresie odpowiedniego stylu życia wpływającego korzystnie na stan skóry.

W procesie pielęgnacyjnym skóry istotna jest także suplementacja Twojej diety.
Wśród suplementów TIENS, znajdziesz wielu obrońców stanu Twojej skóry, jak np:

OLEJ Z NASION WIESIOŁKA  – SUPLEMENT DIETY
BIOCYNK  – SUPLEMENT DIETY (stosować także przy trudno gojących się urazach skóry)
CHITOSAN  – SUPLEMENT DIETY

 

An old woman and a kid holding hands together

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *