Refleksyjna terapia strefowa

Ludzkie ciało i umysł dysponują niezbadanymi w pełni siłami, które umiejętnie pobudzone przywracają równowagę w organizmie.

strefy wzdłużneWśród wielu metod stymulacji można wskazać refleksologię, zwaną przez prekursorów metody “terapią strefową”. Opiera się ona na idei systemu stref doktora W. Fitzgeralda (USA, XIX wiek), który postulował  cyrkulację dziesięciu oddzielnych prądów energetycznych w przestrzeni rozciągającej się od głowy do palców dłoni i stóp. Prądy te płyną we wzdłużnych obszarach zwanych strefami. Wszystkie narządy i mięśnie ciała mieszczą się w tych dziesięciu równych, wzdłużnych strefach, po pięć z każdej strony jego osi symetrii. Odpowiadające im refleksy znajdujemy w odpowiednich punktach na stopach i dłoniach. Stosowane w refleksologii techniki uciskowe oraz szczególny rodzaj masażu stóp i dłoni, pozwalają usuwać blokady energetyczne, dzięki czemu przywrócony zostaje swobodny przepływ prądów energii, a wraz z nim harmonia ciała.

Blokady energetyczne mogą mieć różne przyczyny. Stres, nieprawidłowe odżywianie, niesprzyjający zdrowiu styl życia oraz nieharmonijne związki partnerskie – to tylko niektóre z nich. Przyczyna zaburzeń może być głęboko ukryta w nieświadomych warstwach umysłu pacjenta i zbyt bolesna, by mógł on sobie samodzielnie z nią poradzić.
Refleksologia jest jednocześnie sztuką i nauką. To subtelna sztuka, fascynująca nauka i niezwykle skuteczna forma terapii i relaksacji – jedna z podstawowych metod medycyny alternatywnej i komplementarnej. To nauka, ponieważ u jej podstaw leżą badania naukowe; to sztuka, ponieważ skuteczność jej zabiegów zależy w głównej mierze od umiejętności wykorzystania przez terapeutę posiadanej wiedzy i doświadczenia.

powiązanie narządów z refleksami

Refleksologia stanowi holistyczną metodę leczenia i jako taka wymaga traktowania człowieka jako niepodzielnej całości, obejmującej ciało, umysł i ducha. Refleksolog nie wyodrębnia choroby i nie leczy jej objawowo. Nie skupia się też na stwarzającym problem narządzie czy układzie, ale rozważa zaistniałą dolegliwość w kontekście całego organizmu. Terapia uciskowa punktów reflektorycznych stóp lub dłoni powoduje reakcje fizjologiczne, które stymulują potencjał samouzdrawiania organizmu. Celem refleksoterapeuty jest takie oddziaływanie na pacjenta, dzięki któremu odzyska on fizjologiczny stan równowagi, a co za tym idzie i zdrowie. To nie refleksolog leczy – organizm leczy się sam. Terapeuta tylko pomaga mu naturalnie i prawidłowo funkcjonować – eliminować toksyny i odblokowywać strefy. Wszelkie procesy lecznicze są dziełem samego organizmu, należy je tylko uaktywnić i stymulować do działania.  W ten sposób refleksoterapia korzystnie oddziałuje na wszystkich trzech poziomach: fizycznym, psychicznym i duchowym.
Współcześnie powstało wiele szkół i technik refleksologicznych. Podobne formy leczniczego masażu stóp i dłoni były praktykowane w różnych częściach świata na przestrzeni wieków. Fascynacja stopami w tym aspekcie sięga dalekiej przeszłości do czasów starożytnych Indii, Chin i Egiptu.

Związek refleksologii z meridianami

punkty akupunkturowe na cieleZgodnie z tradycją medycyny chińskiej organizm ludzki funkcjonuje prawidłowo dzięki swobodnemu przepływowi energii życiowej Qi przez kanały, nazywane również ścieżkami energetycznymi lub meridianami. Jeżeli dojdzie do zastoju energii w meridianach, to krążenie energii zostanie zaburzone i rozpoczyna się proces chorobowy.

Wiele lat praktyki leczniczej, dokładna analiza najróżniejszych objawów i schorzeń pacjentów oraz porównywanie setek historii chorobowych, doprowadziło dr Inge Dougans do niezaprzeczalnych wniosków o istnieniu związku między kanałami energetycznymi opisanymi przez akupunkturę chińską i teorię refleksologii.
Wiedza o meridianach może pomóc refleksoterapeucie w dokładniejszym zrozumieniu “szlaków” choroby, a tym samym w lokalizowaniu i rozumieniu szeregu zmian chorobowych atakujących organizm.

Koncepcja kanałów energetycznych jest dziś podstawą funkcjonowania akupunktury i refleksologii. Szlaki energii w organizmie, zwane meridianami przebiegają w określony sposób przez ciało, a zablokowania meridianów powodują choroby, dając różne objawy na zewnątrz.

Tak więc refleksoterapia stóp koncentruje się na odcinkach meridianów znajdujących się w stopach, które są stymulowane za pomocą specyficznych technik manualnych.
Skuteczność zabiegów refleksologicznych przypisuje się masażowi punktów reflektorycznych stóp odpowiadających poszczególnym narządom organizmu oraz stymulacji sześciu meridianów penetrujących najważniejsze narządy wewnętrzne organizmu.
Takie oddziaływanie terapeutyczne pomaga usunąć zablokowania energetyczne w meridianach i powoduje tym samym swobodny i niezakłócony przepływ energii ciała (energii chi).

stopy wędrowca

Przez życie wędrujemy na własnych stopach. Ciężkie doświadczenia, które napotykamy na swojej drodze, odciskają piętno w naszych ciałach, zmuszają nas do wykraczania poza dotychczasowe schematy działania. Ślady owych przeżyć rejestrują stopy.

Analiza stopy opiera się na założeniu, że ta część ciała w lustrzany sposób odwzorowuje stan zdrowotny wszystkich organów wewnętrznych – doskonale ukazuje sposób, w jaki człowiek „idzie” przez życie.

“Pokaż mi swoje stopy a powiem jak możesz żyć zdrowiej”.

Wszelkie zmiany chorobowe: odciski, nagniotki, modzele, bruzdy, zmiany na paznokciach, kolor skóry… itp. są dla refleksologa cenną wskazówką. Ciało ludzkie przesyła do stóp informacje o chorobie znacznie wcześniej, niekiedy nawet 2 lub 3 lata zanim choroba uwidoczni się tzn. kiedy zaczniemy odczuwać ból.

masaż refleksów stópMasaż może okazać się ciekawym przeżyciem, sposobem na radzenie sobie ze stresem, ulgą przy wielu dolegliwościach lub odprężeniem po ciężkim dniu. Mięśnie rozluźniają się, krew krąży swobodniej, dostarczając składniki odżywcze do każdej komórki w ciele.

Refleksologia może być stosowana w każdym wieku, przez całą rodzinę. Wiele korzyści przynosi ludziom starszym, zwłaszcza cierpiącym na artretyzm lub bóle reumatyczne. Jest rewelacyjną metodą terapii dla ludzi młodych, którzy próbując sprostać wyzwaniom współczesnej cywilizacji cierpią z powodu stresów i depresji. Refleksologia działa też świetnie w nagłych przypadkach (sic!) takich jak zawał, udar. W połączeniu z pierwszą pomocą można ją zastosować wobec pacjenta, który oczekuje przyjazdu lekarza bądź karetki. W wielu krajach refleksolog zatrudniony jest w szpitalach i placówkach medycznych. Masując stopy wspomaga się leczenie konwencjonalne.

Stresy i napięcia związane z codziennym życiem wywołują w nas lęki, a w konsekwencji schorzenia fizyczne. W pracy na stopach nie da się rozdzielić tych procesów. Jesteśmy całością. Refleksologia to terapia bez lekarstw, całkowicie nieinwazyjna – posługuje się tylko dłońmi, dlatego stanowi idealną metodę samoleczenia.
Łagodzi zarówno długookresowe problemy, jak i nagłe kryzysy.

masaż drewnianym stickiemW trakcie przeprowadzanego masażu zaburzenia odezwą się bólem w stopach.
Sztywność w stopach odzwierciedla sztywne ciało. Trudno jest ten proces uogólniać, bo przecież każdy z nas, mimo licznych podobieństw, jest inny,  dlatego też stopy opowiedzą osobistą historię każdego:
=> u jednych życiowe problemy odbiją się w nabrzmiałych, twardych i sztywnych palcach stóp – to refleksy głowy
=> u innych będzie to olbrzymie napięcie w śródstopiu, stwardniałe pręgi ścięgien wiążących stopę,
=> narośla wielkości ziarna fasoli, albo stwardnienia na brzegach śródstopia – to refleksy kręgosłupa lub jamy brzusznej
=> stwardniała i sztywna, a nawet opuchnięta zewnętrzna strona stopy – to refleksy miednicy, bioder, kolan itd.

 

Dołączając zabiegi refleksologii twarzy i głowy, można doprowadzić do wyciszenia ducha i ciała.
Mamy wówczas wrażenie, że nasze ciało zostaje wchłonięte przez przyciąganie ziemskie. Przez chwilę istnieje jeszcze trzeźwa praca umysłu, potem wyłączamy się. Wszystkie elementy ciała dostrajają się, aby rozpocząć niczym niezakłóconą współpracę.

Poprzez umiejętny masaż refleksów można poprawić stan zdrowia, wpłynąć na siły obronne organizmu, likwidować bóle i inne dolegliwości chorobowe, wyciszać układ nerwowy, regulować krążenie krwi. Odpowiedni ucisk wyznaczonych miejsc na mapie ciała stymuluje przepływ energii, która ma uzdrawiającą moc.

Zabiegi refleksologii szczególnie polecane są przy:

  • stresie i napięciu nerwowym
  • dolegliwościach układu krążenia i serca
  • zaburzeniach snu
  • bólach migrenowych, mięśniowych, reumatycznych
  • problemach z kręgosłupem
  • schorzeniach skóry
  • zaburzeniach hormonalnych
  • w leczeniu cyst jajników i piersi
  • zaburzeniach trawienia

Jak pisaliśmy na wstępie refleksologia to sztuka, ponieważ skuteczność jej zabiegów zależy w głównej mierze od umiejętności wykorzystania przez terapeutę posiadanej wiedzy i doświadczenia.

Jeżeli nie opanowałeś tej sztuki drogi Czytelniku, to możesz wykorzystać urządzenia wellness skonstruowane przez inżynierów firmy TIENS:

=>  BCM – Stymulator cyrkulacji energii Qi

=> Swinger – Aparat do masażu nóg

oraz najprostsze, bardzo popularne urządzenie:

=> Mata do masażu

przy użyciu maty Tiens, Twój ciężar ciała wytwarza nacisk, przy którym nie jest potrzebny żaden wysiłek. Przy stąpaniu po Macie stymulują się nie tylko strefy refleksyjne Twoich stóp, ale zapewniasz stopom również potrzebne fizyczne obciążenie. Dzięki Macie Tiens możesz osiągnąć maksymalny nacisk, który wynosi od 15 do 30 kg. Masażyście nie uda się uzyskać takiego nacisku bez ogromnego wysiłku.

Lovely infant foot with little white daisyDBAJ o swoje STOPY – PAMIĘTAJ, że stanowią one Twój fundament życia !

 

 

 

 

 

 Uwaga, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady zapoznajemy Cię z zapisami:
1. Pamiętaj, że bardzo ważny jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.
2. Istnieje wiele czynników ryzyka choroby, a zmiana jednego z tych czynników ryzyka może wywierać korzystny wpływ, lub nie wywierać go.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *